EN SEVDİĞİMİZ EKİM: FİLMEKİMİ

Çarşamba, Ekim 14, 2015 2002 yılından bu yana İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından gerçekleştirilen Film Ekimi geçtiğimiz günlerde sona erdi. Cannes, Venedik, Berlin, Toronto, Sundance gibi film festivalleri ardından 3-11 Ekim’de merakla beklediğimiz izledikten sonra hafızamıza yer edecek filmlere kavuşma fırsatı yakaladık. Filmekimi programında Woody Allen, Nanni Moretti, Noah Baumbach, Stephen Frears, Michel Gondry, Todd Haynes, Hirokazu Kore-eda, Nanni Moretti, Paolo Sorrentino gibi usta yönetmenlerin son yapıtlarının da aralarında bulunduğu 48 film bizlerle buluştu.

FİLMEKİMİ FİLMLERİNDEN SEÇTİKLERİM 


AŞKA ÖZGÜRLÜK – FREEHELD
  Yönetmenliğini Peter Sollett’in yaptığı ABD yapımı film ilk gösterimini Eylül ayında Toronto Film Festivali’nde yaptı. Laurel Hester ile Stacie Andree’nin gerçek aşk hikâyesiyle eşitlik, adalet ve medeni haklar mücadelesini anlatıyor. Filmde hem kişisel hem de siyasi bir mücadele söz konusu..


BASKIN

 Yönetmen Can Evrenol’un ilk uzun metraj filmi olan Baskın, İlk gösterimini Eylül ayında Toronto Film Festivali’nin “Midnight Madness” seçkisi kapsamında gerçekleştirdi. Türkiye’deki ilk gösterimi de Filmekiminde yapıldı. Baskın, Can Evrenol’un aynı adlı ödüllü kısa filminden uyarlandı.. Beş polisin terk edilmiş tarihi bir Osmanlı karakolunda başlarına gelenleri konu ediyor. Korku severlerin beğenebileceği, kan görmek istemeyenlerin de uzak durması gereken bir film...


CAROL

 Yönetmenliğini Todd Haynes’in yaptığı film, suç ve gerilim romanlarının usta yazarı Patricia Highsmith’in kendi deneyimlerinden yola çıkarak yazdığı 1952 tarihli romanı, 11 yıllık bir yapım sürecinden sonra izleyiciyle buluştu. “Bu film unutulmaz” diyebileceğiniz Carol tüm sezonun en çok konuşulan filmi oldu bile. 


GENÇLİK - YOUTH

 Cannes’da Altın Palmiye için yarışan Gençlik, yönetmen Paolo Sorrentino’nun ilginç kamera açıları, çarpık yüzler, muhteşem müzikler ve stilize görseller geçidiyle nefes kesici bir seyirlik sunuyor. kayıp zamana, kaçırılan fırsatlara ve kaçıp giden sevgililere bir aşk mektubu olan filmde mizahi yaklaşım da esirgenmemiş. 


LIFE

 Berlin Film Festivali’nde ilk gösterimini yapan Life’in yönetmenliğini Anton Corbijn’in yaptığı film de Hollywood efsanesi James Dean ile Magnum fotoğrafçılarından Dennis Stock’un, Dean henüz dünya çapında bir yıldız olmadan, 1955 yılındaki yakın arkadaşlığının hikâyesini anlatıyor. Robert Pattinson ve Dane Dehaan başrolde izlerken o mükemmel fotoğraflar nasıl ortaya çıkmış görmek gerçekten heyecan verici.   


LOLO

 Lolo, dünya prömiyerini yaptığı Venedik Film Festivali’nin Venedik Günleri bölümünün ardından Toronto Film Festivali’nde de gösterildi ve bu ay Filmekimiyle karşımızda. Fransa yapımı filmin yönetmenliğini oyunculuğuyla da performansını izlediğimiz Julie Delpy yapıyor. Ve diyoruz ki "ben de 19 yaşında Lolo olsam ben de annemi paylaşmam" J


UZAKTAN - FROM AFAR DESDE ALLA

 İşte festivalin en büyük ödüllü filmi Uzaktan. Venedik Film Festivali'ne katılan ilk Venezüella filmi olan Uzaktan aslan ayıyı kazandı. Yönetmen Lorenzo Vigas çektiği ilk uzun metrajlı filminde aynı zamanda çete üyesi olan bir jigoloyla zengin bir yaşlı adam arasındaki imkânsız yakınlaşmayı anlatıyor.


 İstanbul, Ankara ve İzmir için Filmekimi bu senelik bitmiş olsada Trabzon Atapark Avşar Sinemaları’nda 16-18 Ekim’de; Bursa Cinetech Korupark Sinemaları’nda 23-25 Ekim’de ve Edirne Cinemarine Sinemaları Margi Outlet’te 23-25 Ekim’de gösterimler devam ediyor.

İyi SEYİRLER :) 

You Might Also Like

0 yorum

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *