SANATÇI VE ZAMANI

Salı, Ekim 13, 2015 Ahmet Hamdi Tanpınar'ın “ne içindeyim zamanın ne de büsbütün dışında” sözlerini bir çıkış noktası olarak alan "Sanatçı ve Zamanı" sergisi İSTANBUL MODERN'de sergide.. Sanatçıların zaman fikri etrafında birey olarak kendilerini ve çalışmalarını nasıl konumlandırdıklarına odaklanıyor.

 "Sergide sanatçının zamanı ile toplumun, kültürün, doğanın ve evrenin zamanı arasında kurulan bağa ve hesaplaşmaya dair bir düşünce alanı öneriyor. Geçmişten geleceğe farklı zamanlar belirli ortak temalar da buluşturulmuş. Bir sanatçının kendi yaşadığı dönemde zamanı nasıl algıladığını, yorumladığını ve bizlere nasıl aktardığına şahit oluyoruz. 115 sanatçının 186 çalışmasına yer veriyor sergi ve geçmişten geleceğe bir toplumun kültürü, zamanı nasıl değerlendirdiği, geçmişten gelip geleceğe akan zaman karşısında duydukları endişe ve hayal kırıklıklarına yer veriyor."  
 "Farklı zamanlarda oluşan sanat üretiminde malzeme ve atölyenin rolünü, peyzaj ve natürmort geleneğinden bugünün doğa algısına olan dönüşümü, kimlik arayışlarını, yüce ve tinsel olana karşı ilgiyi, varoluş sorgulamalarını, beden politikalarını, feminist yaklaşımları, yeni kent kültürünün dayattığı karmaşık sorunları, savaş, ölüm ve yıkım karşısında verilen mücadeleyi, su kültürü ve Anadolu insanını tanıma çabalarını ortak duygular etrafında yan yana getiriyor."

 İstanbul etrafında gelişen hayat hikayelerini mükemmel İstanbul Modern manzarası eşliğinde görebilirsiniz. Ben sergiyi Ağustos ayında gezme fırsatı bulmuştum, sizlere sergi hala güncelken ziyaret etmenizi öneriyorum. Sergiyi gezdikten sonra İstanbul Modern cafesinde yorgunluğunuzu atabilir ya da YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı (merak edenler için tık.) çerçevesinde oluşan alanda oturabilirsiniz. Bu serin havalarda da elbette İstanbul manzarasının tadını çıkarabiliriz :) 
İyi EĞLENCELER :)
You Might Also Like

0 yorum

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *