CONTEMPORARY ISTANBUL

Pazar, Kasım 15, 2015


 Contemporary İstanbul bu sene 10.yılını kutluyor. Akbank Sanat’ın katkılarıyla düzenlenen fuar 11 Kasım Çarşamba günü kapılarını sanatseverlere  açtı. 11 – 15 Kasım günleri arsında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda ziyaretçileriyle buluşan fuar dikkatleri aylar öncesinde üzerine toplamıştı zaten. 3. kez düzenlenen Artinternational,  14. İstanbul Bienali ile sanata hızlı bir giriş yaptığımız Eylül ve Ekim aylarından sonra Kasım ayında da sanat tüm hızıyla devam ediyor diyoruz.
 Contemporary İstanbul'a bu yıl 24 ülke 102 galeri ve 700’den fazla sanatçı katıldı. Dikkat çeken bir çok bölümleriyle, ilk kez katılan galeriler ve sanatçılarıyla yılın çağdaş sanat etkinliklerinden biri oldu bile...

 Plugin Bölümü X-CHANGE temasıyla izleyiciyle buluştu. Yüksek teknolojinin basit teknolojilerle birlikte çalışmasıyla günümüz yeni medya aktörlerinin dikkat çeken eserlerine yer veriyor. Bager Akbay’ın şiir yazan enstalasyonu bence en dikkat çeken çalışmaydı. Bunun yanında Zeynep Nal’ın "Pandomimci" isimli çalışması da izleyici ve çalışma arasındaki iletişime  karşılıklı bağa odaklanıyor.

 Focus Bölümü ile Çağdaş İran sanatına “Tahran” başlığıyla odaklanıyoruz. 1950 ve 60’lardan bu yana İran modern sanatının öne çıkan parçalarını barındıran Mobarqa Koleksiyonu’ndan 12 eser fuar alanında yerini almışlardı. Tahran’dan gelen bazı galeriler; Shirin Art Gallery, Aaran Art Gallery, Shirin Gallery.

 Solo Shows adlı özel bölümde beş ayrı galeri tarafından temsil edilen sanatçıların kişisel projeleri yer alıyor.

 Australia China Art Foundation (ACAF) bölümü Yashian Schauble tarafından seçilen Çinli çağdaş sanatçılara yer veriyor.
You Might Also Like

0 yorum

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *