NERDEN GELDİK BURAYA

Pazartesi, Kasım 09, 2015

 Nerden geldik buraya, SALT'ın üyesi olduğu Avrupa müzeler konfederasyonu L'Internationale'nin beş yıllık Sanat Kullanımları 1848 ve 1989'un Mirası programı kapsamında hazırlanmıştır. 12 Eylül 1980'den 1993'ün sonlarına kadar geçen dönemi kapsayan sergi çerçevesinde;  12 Eylül askerî darbesi, 1982 Anayasası kabulü ile başlayan süreci, sendikal hak mücadelelerini, yeni toplumsal örgütlenmeleri, sivil toplum hareketleri ‘feministler, çevreciler, eşcinsel haklar, aktivistler, insan hakları savunucuları’ gibi birçok grubun hak ve özgürlük mücadelesini yakından izleme fırsatı buluyoruz. Sergide bu dönemlere ait gazete yayınları, dergiler, fotoğraflar, televizyon programlarından görüntüler, reklam filmleri yer alıyor.


 Ben ilk olarak Salt Galata’yı gezme fırsatı buldum.

 Burada Hale Gender’in Sandık Odası; Üç Odalı Enstalasyonu görmek mümküm. 1997’de Artpace San Antonio’da sunulmuş Sandık Odası ilk kez Türkiye’de sergilenmekte. Odaları gezerken her şey çok tanıdık geliyor ve evimdeyim huzurunu hissederken aynı zamanda içten içe bir karamsarlığa kapılmakta mümkün..


Daha sonra kahvemi yudumlayıp dinlendikten sonra Salt Beyoğlu'nda aldım soluğu...  

 Salt Beyoğlu'nda 5 Mayıs 1984'te Cumhurbaşkanlığı ve Meclis Başkanlığı'na sunulan “Türkiye’de Demokratik Düzene İlişkin Gözlem ve İstemler” başlıklı ve 1256 imzalı Aydınlar Dilekçesi, YÖK, 3.köprü, Taşkışla gibi döneminde ve hala çok konuşulan konulara tanık oluyoruz.

 1980’lerin basın-yayın dünyasına da sergide geniş bir yer verilmiş elbetteki... Gördüğümüz tüm dergiler Salt Galata'nın kendi arşivinden ve sahaflardan toplanmış. Cinselliğin tabu olmaktan kalkdığı ve konuşulmaya başlandığı dönemde Erkekçe, Kadınca, Playboy, Penthouse, Playmen dergileri, mizah diyince akla gelen Hıbır ve Limon; Kalın, Nokta, Gösteri ve Adam Sanat gibi kültür-sanat, edebiyat dergilerini görüyoruz.

 Ve en önemlisi sergide en dikkat çeken kendine özel köşede yer bulmuş Sokak dergisi dönemin en çarpıcı olaylarını bize sunuyor.

 “Sokak” dergisinin 01.10.1989 tarihli altıncı sayısında yayımlanan “Üniversite Oyunu”

 Aslı Çavuşoğlu’nun sergide yer alan 191/205 başlıklı işi dönemdeki yasal ve sansüre eleştirel bir bakış açısı getiriyor. TRT’nin 1985 yılında yasakladığı 205 kelimeden 191 adetine ulaşarak Fuat Ergin ile tüm bu kelimeleri içinde barındıran bir şarkı hazırlanmış, Bu alanda şarkıdaki sözleri takip edip şarkıyı dinleyebiliyoruz.

 Ayrıca 1983 Zonguldak Kozlu Kömür Üretim bölgesinin İhsaniye ocağında onarım çalışmaları sırasında gerçekleşen kaza ve 7 yıl sonra aynı şehirde gerçekleştirilen ve sergide fotoğraflarını göreceğimiz İnsana Saygı Mitingi de dönemin tüm ruhunu yansıtmakta. Sergide Ömer Kavur’un filmi “Anayurt Oteli” filminin tamamı izlenebilirken, 1983’te Erden Kıral’ın yönettiği "Hakkâri'de Bir Mevsim" adlı film kısa klipler şeklinde görmek mümkün.. 

 Nerden Geldik Buraya sergisiyle, reklam filmi, dergi, fotoğraf, video gibi arşiv materyalleri ve sinemadan örneklerle 1980'lere yolculuk yapıyoruz. Sergi bittiğinde 80’den bu yana siyaset, insan hakları, sosyal yaşam ve değerler, yaşam hakkı ve özgürlükler, siyasi düşünceler üzerine düşünmemek, huzurlu günler ve özgür, demokratik, barışçıl bir ülke dilememek mümkün değil. 

Sergi 29 Kasım'a kadar görülebilir... 

You Might Also Like

0 yorum

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *