ISTANBUL LIGHT FESTIVAL

Salı, Kasım 17, 2015

 Yaşasın!. İstanbul güzel bir festivale daha kavuştu. Light Festival Amsterdam, Berlin, New York, Lyon ve Prag’dan sonra gözde şehir İstanbul’da. Unutmadan 2015 Birleşmiş Milletler tarafından Uluslararası Işık Yılı ilan edilmişti. 

 İstanbul Light Festival ilk senesinde dünyanın en büyük açık hava sanat galerisi olma özelliğini de taşıyor. Bu festivali kaçırmamak için birinci önemli nedenimiz bence. Festivalde yer alan toplam 24 ışık enstalasyonu, dünyanın dört bir yanından gelen ışık sanatçıları tarafından yaratıldı. Çalışmalar Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde sergileniyor. Işık enstalasyonunun yanında etkinlik kapsamındaki workshop ve söyleşi 14 - 15 Kasım tarihlerinde gerçekleşti. 
  
 Fransız sanatçı ve tasarımcı grubu Groupe-Laps’i 170 ışıklı insan figürüyle festivaldeyken, Avustralyalı sanatçı Amanda Parer “Davetsiz Giriş” isimli, en sevimli hayvan listemizde başı çeken ışık saçan büyük tavşan heykelleriyle festival alanında onları kucaklamamızı bekliyor olacak. Bunu da festivali kaçırmamak için ikinci önemli sebep sayabiliriz. Japon sanatçı Daito Manabe ise drone’larla kurguladığı ışık-dans şovuyla festivalde. Metro tünelinde “Love Tunnel” ismimli çalışma Hollandalı Vollaer-Zwart ikilisinin ellerinden çıkmış. Refik Anadol “Liminal Room” başlıklı çalışmasıyla, Lara Kamhi "Cave XI" çalışmasıyla festivalde yerini alırken; ‘Fiziksel benliğin kendi yansımasıyla yer değiştirdiği ve imgelerle ışık odaları içinde sıkıştırıldığı bir süreci keşfediyor.’ diyerek tanımlanıyor.   


 O kadar yazdın yetmedi diyenleri buraya davet ederken, festivalin son gününün 29 Kasım olduğunu hatırlatmadan bitirmek istemem... Işıklar içinde keyifli anlar geçirin.

 İyi eğlenceler J

You Might Also Like

0 yorum

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *