Noting in April

Perşembe, Mart 31, 2016

BORUSAN CONTEMPORARY

  teamLab: Sanat ile Fiziksel Mekanın Arasında Sergisi isimli sergi aslında Mart ayında sanat severlerle buluştu ve 21 Ağustosa kadar ziyarete açık olacak. Ben ise Nisan ayı takvimime ekledim. Sergi broşüründe de belirtilği üzere eski dönem Japon sanatı ve çağdaş anime formlarıyla iç içe Japonlara özgü bir uzam algısıyla bilgi çağında insan davranışını irdeleyen bir sergi...
  Broşürdeki bilgilere göre teamLab’ı günümüz bilgileri ve teknolojilerini kullanan, sergi içinde bulunduğu mekanı tanımlayan, 3 boyutlu teknolojiyle desteklenen bir sanatsal alan olarak kısaca tanımlayabilirim. Bunun yanında eserlerin izleyiciyle var olduğunu, izleyiciyi içinde hayal eden bir fikir barındırdığını söylemekte gerek.. İzleyiciyi tüm işlevselliği ile, var olan mekanın içinde yaşatarak o mekana anlam kattığını savunur.
  Bu sergiyle yüzümüze uçuşan kelebeklere, çiçeklerin filizlenmesine şahit olacağız. Merak uyandırıcı ve şaşırtıcı bir deneyim olsa gerek. Takviminize eklemeyi unutmayın.
ARTER

  Šejla Kamerić’ın “Bim Bam Bom Çarpınca Kalp” sergisinden sonra Arter bu kez üç sanatçıyı birlikte ağırlıyor. Bahar Yürükoğlu “Devridaim” sergisiyle, Murat Akagündüz’ü “Vertigo” ve Şener Özmen’i “Filtresiz” isimli sergisiyle yer alıyor. Sergi kapılarını 13 Mart’ta sanatseverler için açtı.
 Yörükoğlu Kuzey Kutbundaki seyahatlerinden edindiği deneyimleri ışık ve doğa kavramları üzerinde kurgularken, Akagündüz işlerinde Google Earth’ü kaynak olarak kullanmış ve dağ zirvelerini doğa-insan ilişkisini düşündürerek sunmakta. Özmen ise “tanınma” kavramına ve sanatçının bu tanınma karşında oluşan “talep arzuları”nı ele almakta...
  Sergi 15 Mayıs’a kadar görülebilir. İstiklal’de yukarıdan aşağıya, aşağıdan yukarıya yürümeyi bir kenara bırakıp Arter’de bu üç sanatçıyı sizlerde keşfedin.
İSTANBUL MODERN

 En sevdiğim sergi mekanlarından olan İstanbul Modern güncel sergilerle “Sanatçı  ve Zamanı” “Yok Olmadan” ve “Habitat ile kapılarını sanat severlere açık tutarken yeni sergisini de duyurdu geçtiğimiz günlerde.. Sergi Vitra ve Türk Serbest Mimarlar Derneği’nin işbirliği ile düzenleniyor ve Vitra Çağdaş Mimarlık Dizisi’nin 5.sergisi olma özelliği taşımakta. Biraz daha zorlarsam sergi ismini hiç yazmayacağım sanırım.

  İşte o an “Geç Olmadan Eve Dön” Konutun Serüveni Üzerine Bir Sergi .19.yüzyıldan bu yana değişen belki de en önemli mekan olan evlerimize odaklanıyor. Sergi de amaç konut sorunları üzerine sorulan soruları cevaplamak değil bu soruların çıkış noktalarına ve bu soruları belirginleştirmeyi hedefliyor..  
  31 Mart – 26 Haziran tarihlerinde sergi gezilebilir.
 Arton İSTANBUL

 art ON İstanbul Şişhane’deki yeni alanında 30 Nisan’a kadar Kemal Seyhan’ı ağırlıyor. Necmi Sönmez’in küratörlüğünü yaptığı sergide farklı doku, form ve renkteki yapıların bir araya gelişini inceliyor olacağız ve bu çok katmanlı bir yapı sunmakta. Sergide siyah, gri, kahverengi gibi yoğun karanlık renkleri kullanmış. Bu çok katmanlı yapı ve renklerle tuallere üçüncü bir boyut kazandırıyor. Bu da sanatçının ifadesiyle, resimlerin üretildiği ülkenin ve atölyenin geceyarısı atmosferidir: dışarıdan mekana düşen ışıkların ve şehir uğultusunun kırdığı kontrollü bir karanlık. 
  Büyülü bir karanlığın bizleri beklediği şimdiden çok açık.
  Nisan’da art ON’dayız...
 *Fotoğraflar sergi kataloglarından veya galerilerin sitelerinden alıntıdır. Yazı alıntı içerir..

You Might Also Like

0 yorum

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *