FOTOĞRAF VE METİNLERLE LE CORBUSİER

Cumartesi, Mart 12, 2016

 Galeri Işık 20.yy önde gelen mimarlarından Le Corbusier’in eserlerini Cemal Emden’in objektifinden izleyebileğimiz yeni bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergide Emden’in 5 yıldan bu yana oluşturduğu Le Corbusier yapıtlarını fotoğrafladığı bir seçki yer alıyor. Fotoğraflarıyla Le Corbusier’in mimari anlayışı, fikirleri ve bu fotoğraflarda görülenin ardına tutulan ışığa bakıyoruz. Le Corbusier üzerine araştırma ve çalışmaları olan akademisyenlerin yazdığı metinlere de yer verilerek bu muhteşem yapılara yeniden can veriyor.
 Özellikle mimarlık üzerine çok konuşulan bir kariyere sahip olan Le Corbusier aynı zamanda bir ressam, heykeltıraş, mobilya tasarımcısı, şehir plancısı ve yazar. Resimle başladığı kariyerini mimarlığa yansıtırken kübizm akımını araştırmış, işlevsel ve sade ev eşyaları tasarlarken, mimaride “Piloti” denilen kolonlarla mekanları aydınlık ve ferah bir hale getirmiştir. Tasarladığı her mekanda insan vucüdunun ölçüleri üzerinde çalıştığı ve bir sisteme oturttuğu Moduler’ı kullanmıştır.  Her kenti bir güç odağı olarak gören Le Corbusier, temel hedef olarak: “ ’İnsan - Doğa - Teknoloji’ üçlüsünün bütünleşmesini yakalayabilmektir” fikrini benimsemektedir.. Ulaşım sisteminin çözümlendiği, endüstri, konut ve ofis binalarının kent içinde farklı noktalarda yer aldığı, park içinde bir şehir kurkulamıştır.
 Kendi fikirleri ve mimari anlayışıyla hala konuşulan ve koşulmaya devam edilen, tartışılan, kitapları okunan ve mimarlık eğitimine başlamış her öğrencinin ilk duyduğu isimlerden biri olan Le Corbusier için Serbest Mimarlar Derneği tarafından, Burcu Kütükçüoğlu küratörlüğünde hazırlanmış "Çapraz Yansımalar/Mimarlık, Fotoğraf ve Metin" sergisi ziyaret edilmeye değer. Sergi 8 Nisan’a kadar gezilebilecek. You Might Also Like

0 yorum

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *