A Day at The Pera Museum

Perşembe, Nisan 14, 2016


  Pera  Müzesi’nde 24 Şubat’da kapılarını açan Giorgio de Chirico Dünyanın Gizemi sergisini gezme fırsatını sonunda buldum. Sergide sanatçının çalışmalarına başladığı dönemdeki ilk eserlerinden son çalışmalarına kadar geniş bir seçki sunuluyor. 

 Chirico Metafizik Sanat çalışmaları ile dönemindeki sanatçılara ufuk açması açısından önemli yer tutan bir sanatçı. I.Dünya Savaşı ardından farklı konular arayışında olup “romantik-lirik” temalı çalışmalar oluşturmuş, sulu boya, resim ve eski heykel sanatına yönelip çalışmalarına devam etmiş.. Ardından gelen süreçte sürrealizm ışığında tablolar oluşturmuş. Mitolojinin etkisiyle çalışmalar yapmış ve yeni temalara yönelmiştir. 1968-1974 yıllarında oluştuduğu metafizik çalışmalarını Neo-metefazik başlığı altında görüyoruz.

 

  Ayrıca sergide Giorgio de Chirico’nun Kaligramlar isimli çalışması altmışaltı tek renkli taş baskıdan oluşuyor. İlk kez tamamıyla yayınlanmakta olduğunu söylemeden geçmemek gerekir. Mekanın iki katında yayılan sergi Mayıs ayınının birine kadar gezebilirsiniz.. 

  Pera Müzesi’ndeki diğer bir sergide Anı ve Süreklilik. Sergi Huma Kabakcı Koleksiyonu’ndan seçki sunmakta.. Huma Kabakcı Koleksiyonu Türkiye’de bilinçli ve sürekliliği olan az sayıdaki koleksiyonlardan biri olma özelliğini taşımaktaymış. Sergi kataloğunda bir koleksiyonun en az dört kuşak boyunca aktarılması gerektiği belirtilmiş.

  Nezahat Ekinci'nin Örtmek ve Yeniden Örtmek isimli videosunu baştan sona izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Sergide Sema Gürbüz, Pınar Yolaçan, Meriç Algün'ün çalışmalarını görmek mümkün. 


Anı ve Süreklilik sergisinin de son tarihi 1 Mayıs.. 

You Might Also Like

0 yorum

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *