Noting in May

Cumartesi, Nisan 30, 2016

Mayıs ayı geldi ve benim programım hazır. Dört sergi seçtiğim ve bir sergi mekanında gerçekleşen sinema gösterim günlerini eklediğim programımla Mayıs günlüğü yazımı sunuyorum. Yine dolu dolu, yine aktif bir ay beni bekliyor. Umuyorum ki sizler de takviminize önerdiğim bu etkinlikleri not düşersiniz.
  İlk olarak aktif bir sergi mekanı olan ve hepimizin bir kez bile olsun ziyaret ettiği Salt’ın yoğun programından seçtiklerimi, ardından Kadir Has Üniversitesi galerisindeki sergiden ve Sanatorium’daki sergiden ufak notlar sunacağım. Hadi başlayalım. 


 SALT

Salt bu ayki programımda epey bir yer tutmakta. Açıkçası hangi etkinlikten anlatmaya başlayacağıma tam karar veremiyorum.

O zaman, öncelikle Salt Ulus diyelim. Bu ay Salt Ulus’taki “Cümleden Öteye Bir Şehir Vardı”  sergisini göreyim artık diyorum. Çünkü sergi ziyaretçilerine kapılarını 22 Mart’da açmıştı. “Cümleden Öteye Bir Şehir Vardı” sergisi ismini Mirene Arsanios “Senden Bir Parça Tutuşuyor” adlı kısa öyküsünden alıyor..

Sergi Türkiye’de üretilen, yerel çevreler ile politikanın etkisiyle oluşan ve halkın içinde olduğu bir şehir ve şehire dair işleri sunuyor. Bunu sunarken de kentsel ortamda gerçek, yıkım, inşa ve yeniden inşa hâline dair tanıklığımızı, okuma-yazma eylemi, imgeler ve sembolik bitkiler ile irdeleme amacı güdüyor.
Sergide Onur Ceritoğlu, Nazım Hikmet Dikbaş ve Metehan Özcan tarafından SALT Ulus sunumu için özel olarak üretilen ve Ankara'ya gönderme yapan yeni derlemeler yer alırken, 23 Aralık 2015 – 21 Şubat 2016 tarihleri arasında Salt Galata’da gösterilen Şam’da Kayısı isimli sergiden bir fanzin enstalasyonu da yer almakta.
Sergi 18 Haziran tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Sıra geldi Salt Galata’ya..
Listeme eklediğim “Boş Alanlar” isimli sergi 6 Nisan – 5 Haziran tarihleri arasında ziyarete sunuluyor. Sergi Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküp Cumhuriyet'in kurulduğu dönemden American Board of Commissioners for Foreign Missions (ABCFM) arşivindeki belgeleri temel alarak, Merzifon'da kurulan Anadolu Koleji Müzesi'nin yüzyıldan eski doğa bilimleri koleksiyonu kataloğu odağında biçimlendiriliyor. Serginin küratörlüğünü, arşivin himayesinden sorumlu American Research Institute in Turkey [Amerikan İlmî Araştırmalar Enstitüsü] - ARIT iş birliğiyle, 2014'ten itibaren bu çok dilli belgelerin kataloglama sürecinde çalışan araştırmacılardan Marianna Hovhannisyan üstlenmekte..
Sergi kapsamlı bir içerik barındıryor ve tarihin sonuçları telafi edilemeyecek bir dönemiyle yüzleşiyor. Yine ayrıntılı bir gezin ve inceleme gerektiren bir sergi daha oluşturulmuş Salt bünyesinde.. Meraklanmamak elde değil.

Ve tekrar Salt Galata. Bu sefer Salt Galata Oditoryum’daki Perşembe Sineması listemde.
7 Nisan’da başlayan sinema günleri "Büyük Sergi" adıyla düzenlenen dünya fuarlarından günümeze kadar uzanan değişimi oluşan yeni etkinlikleri ve bu etkinliklere karşı oluşan protestoları irdeliyor. Sinemadaki filmler etkinliklerin gelişimi sürecine ve bu etkinliklere  yapılan yatırımlara, söz konusu tüm tartışmalara değinirken, aynı zamanda tarihsel arka planını ve popüler kültürdeki yerini de inceliyor.

Her Perşembe Salt Galata Oditoryum’da gösterilecek filmlere buradan ulaşabilirsiniz..


GALERİ KHAS

Galeri KHAS ilk kez sergi listemde ve itiraf ediyorum ilk kez bu sergi mekanını ziyaret edeceğim. Seydi Murat Koç’un “Vertigo ve Yer Çekimi” isimli sergisi sanatçının daha önce görülmemiş resimlerine ev sahipliği yapmakta.. İsmi ile dikkatimi çeken sergiyi  gezmek için sabırsızlanıyorum.
 4 Mart 2016 Cuma günü açılan sergi 4 Haziran’a kadar ziyaret edilebilecek...


SANATORIUM

Fransız sanatçı Ludovic Bernhardt  “Uyuyan Koloni” isimli sergisi 28 Nisan’daki açılış partisi ile kapılarını açtı. Paris’de Plateforme sanat topluluğunun bir üyesi ve SANATORIUM’un temsil ettiği sanatçı sanat, kurgu ve bio-politik çevre arasındaki bağı araştırmakta. Bu sergisinde de aynı içerikte oluşturuduğu işleri göreceğiz.

Sergiyi gezmeden önce buradaki yazıyı okuyabilirsiniz.


Sergi 28 Mayıs’a kadar görülebilir..

You Might Also Like

0 yorum

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *