Noting in June

Cumartesi, Haziran 11, 2016

Bu ay ki yazı biraz geç yazılıyor. Ama sergi programı hazır ve kalan günlerde belirlenen sergi mekanları itinayla gezilecek. Umarım sizin de dikkatinizi çeken bir sergi olur. O zaman başlayalım.

BORUSAN CONTEMPORARY

İlk olarak Borusan Contemporary, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na yeni katılan çalışmalardan bir seçkiyi sunuyor. Sergi, ünlü yazar Tezer Özlü’nün (1943–1986) “Yaşamın Ucuna Yolculuk” isimli kitabından yola çıkarak hazırlandı ve bu hareketle bir metafor olarak “güverte yolculuğu” kavramına odaklanmakta. Sergide François Morellet, Boo Moon, Herbert Brandl, Ben Rubin, Kwan Sheung Chi, Ian Davenport ve Ellen Kooi başta olmak üzere uluslararası çağdaş sanatın farklı kuşaklarına ait sanatçıların işleri yer almakta. Sergi broşürüne buradan ulaşabilir ayrıntılı incelemede bulunabilirsiniz. Unutmadan sergiyi 21 Ağustos’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

Pİ ARTWORKS

Pi Artworks’deki sergi anatçı Yeşim Akdeniz’in “Kulüp Distopya” isimli sergisi. Gerçeküstü kompozisyonlar hazırlayan sanatçının bu sergisinde 1930'larda modernizmi Türkiye halkının yaşamına sokmak, onlara ideal bir hayat tarzı benimsetmek amacıyla inşa edilen kamusal binaları irdeliyor. Bu bağlamda Taksim Belediye Gazinosu, Çubuk Gazinosu, Ankara Sergi Evi, İstanbul'un farklı yerlerindeki fabrika binaları, Akdeniz'in resim evreninde çeşitli göndermeler ve hikayelerle çıkıyor ve izleyiciyle buluşuyor.   
Sanatçı çevreyi dolduran inorganik objelerin hatta ideolojilerin, insan hayatını yönlendirici gücünü son dönem çalışmalarında işlemekte, son serisinde bu fikri erken dönem Cumhuriyet mimarisiyle ilişkilendirmiştir. Temelde, Object Oriented Ontology öğretisi ve dünyanın insan etkisiyle girdiği yeni ekolojik dönem Anthropocene'ye dair teorilerden ilham almaktadır. 
Sergi 25 haziran’a kadar görülebilir.
  
DAİRE GALERİ

Daire Galeri,  Ahmet Duru’nun beklenen ikinci kişisel sergisi ‘Bize Ait Bir Yer’  ile izleyici ile buluşuyor.  Ahmet Duru çalışmalarında Doğa’dan yola çıkarak insan ile dünya arasındaki ilişkiyi eleştirel biçimde incelemektedir. Çalışmalarının başlangıç noktası olarak fotografik imgeyi kullanarak görsel kültürümüzün mevcut durumuna eleştirel bir bakış sunmaktadır. 
Ahmet Duru’nun “Bize Ait Bir Yer” adı altında Daire Galeri’de sergilenen çalışmaları, doğanın kent içindeki var olma mücadelesini konu etmektedir. Çiçek ve bitkilerin taş kaldırımlar ve betonarme sokakların yanı başında resmedildiği resim ve çizimlerinde insanlar asla görülmemek de ama var oldukları sezilmekte. Çalışmalarında doğa ile daha ilgilidir ve doğanın insan ile olan ilişkisi ise gerçeklik ve onun temsiline yöneliktir. Duru’nun gerçeklik, gerçekçilik ve doğaya dair düşünceleri, özenle seçilmiş yapıtlar yoluyla belirlenmektedir. Sonuçta, sergi kentteki konumları üzerinden insan ile doğa arasındaki ilişkiye eleştirel bir yorum getirmeyi amaçlamıştır. 


Bize Ait Bir Yer , 25 Haziran tarihine kadar Salı – Cumartesi günleri 11:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.


GALERİ İST


 Küçük nesneler ve büyük fikirlerden oluşan sergi 25 Mayıs – 25 Haziran 2016 tarihleri arasında Postmasters Gallery, New York işbirliği ile gerçekleşiyor. Sergideki çalışmalar 33 sanatçı tarafından, 1980’den günümüze uzanan geniş bir zaman diliminde üretilmişler. Boyutları 3 ile 70 santimetre arasında değişen eserler, aşk, sofu tarikatlar, toplu intihar, bio-teknolojik hücreler, göçebelik, kimlik, simya, ekonomik denge, dijital kalıntılar ve daha birçok kavram çevresinde örgütlenmekte. Ayrıntılar aşağıda.

GALERİ İST 

http://www.galerist.com.tr/tr/

You Might Also Like

0 yorum

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *