IN PURSUIT OF AN ARTIST: ISTANBUL-PARIS-ISTANBUL

Perşembe, Temmuz 14, 2016

 Mario Prassinos sergisini Taksim sergi günü yaptığım bir günde gezdim. Sanat dolu bir günün son durağı ise Pera oldu. Bir Sanatçının İzinde sergisi sanatçı bir ailede dünyaya gelen Mario Prassinos’un Paris’te 20. yüzyıl avangart sanatçıları arasında başlayan sanatsal kariyerini konu alıyor. Döneminin özgün ve Türkiye için gizli kalmış sanatçısı Mario Prassinos doğduğu semt olan Pera’ya, doğumunun 100. yılında tekrar dönüyor.

Sergide Sürrealizm etkisiyle oluşturduğu eserleri, bu fikirle sürrealist dergiler için çizdiği illüstrasyonlar ve hazırladığı kitap kapaklarını, en önemlisi ve bence sergide en dikkat çeken çalışmaları olan Türk Peyzajları ve Ağaçlar serisini görebilmek mümkün.

   Sergi 14 Ağustos’a kadar görülebilir.Ayrıca Pera Müzesi’nin diğer bir sergisi olan 4.Jameel Ödülü sergisi de görülmeye değer. Sergi İslam geleneğinden esinlenen çağdaş sanat ve tasarım çalışmalarına verilen bir ödül olan Jameel Ödülü için yarışan 11 finalistin çalışmalarını sergileniyor. Sergide kolajlar, video ve seramik çalışmaları, heykel ve sanatçı defterlerine uzanan bir seçki mevcut.

Jameel Ödülü sergisi’de 14 Ağutos’a kadar görülebilir.    
   

You Might Also Like

0 yorum

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *