ISTANBUL MODERN: Inci Eviner

Pazar, Temmuz 10, 2016İstanbul Modern, yaza damla vuracak bir sergiyle sanat severleri ağırlıyor. İnci Eviner retrospektif sergisi “İçinde Kim Var”, Eviner’in 40 yılı aşgın sanat hayatındaki çalışmalarını sunuyor. Sergide sanatçının çalışmalarının merkezi olan deseni ve ardından geliştirdiği sanat anlayışıyla ikonografi, illüstrasyon ve mitolojileri içinde taşıyan, desen ve resim çalışmalarını, video ve yerleştirmelerini, fotoğraf ve heykel çalışmaları görmekteyiz.

Türkiye çağdaş sanatının öncü isimlerinden olan Eviner, toplumsal, politik ve sosyo-kültürel koşullar içerisinde kadın, toplumsal cinsiyet ve kimlik politikalarına dair farklı düşünceler üzerine kendine özgü geliştirdiği ifade alanında çalışmalarını sürdürmektedir. Retrospektif fikrine ters olan bir şekilde kronolojik bir düzenle sunulmayan eserleri mekanda takip etmek ilgiyi dağıtmadan gezebilmek bence en önemli noktalardan biri. Ana mekanın bölünmesi, labirentler ve bu sergiye özel üretilen çelik merdivenlerle sergi mekanında sergilenmesi düşüncesi oluşturulmuş ve mekanda güzel bir atmosfer oluşturulmuş.


Harem, Runaway Girls videosu ve Skinless bölümü dikkatimi en çok çeken ve en beğendiğim bölümlerden oldu. Her bir eserin farklı anlam barındırdığı ve bu anlamla mekanda kaybolarak sergiyi gezmek güzel bir deneyim.

Sergi 23 Ekim tarihine kadar ziyaret edilebilir.. 

You Might Also Like

0 yorum

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *