Noting in SEPTEMBER

Cumartesi, Eylül 03, 2016

Merhabalar, Eylül ayının ilk yazısıyla tekrar buradayım.. Biraz ara verdim buraya hem tatil-dinleme, hem de görmeyi planladığım yerleri gezmem ve tabi ki en önemlisi yaz sezonun bitmesini ve Eylül’ün ayının gelmesiyle sanat sezonun açılışını bekledim diyebilirim. Ve evet sonunda sezon açılıyooorr!.. Dolu dolu çok gezip çok gördüğümüz bir sezon olur umuyorum ki.. Her ay yaptığım gibi bu ayda görmeyi düşündüğüm sergilerden bahsedeceğim sizlere.
Hemen başlayalım...

 MİXER

İlk olarak rotamızı Taksim’e çeviriyoruz Sıraselviler’de MixerArt’dayız. Mixer sanat sezonunun açılışını Berkay Buğdanoğlu’nun son dönem çalışmalarının yer aldığı “Reclamation isimli kişisel sergisi ile yapıyor. Sergide Buğdanoğlu’nun önceki serilerinde sıkça görülen çelik üzerine çalıştığı işleri ve sanatçının ilk heykel çalışmalarını da görmek mümkün olacak.Berkay Buğdanoğlu’nun hep irdelemiş olduğu kaos kavramını, sergide daha olgun bir bakış açısıyla ele aldığını belirten mixer ekibi, ayrıca Buğdanoğlu bu sefer işlerinde kaosun yeniden doğuş kısmına odaklandığına da dikkat çekiyor. Karanlık (yaşamayan) ve aydınlık (yaşayan) arasındaki denge sayesinde ifşa edilen ‘oluş’a dair ipuçlarını silen ve yeniden yazan bir sergi olarak tanımlanan “Reclamation” merakla beklediğim sergiler arasında..

24 Eylül’de kapılarını açan sergi 22 Ekim tarihine kadar devam edecek. 

PERA MÜZESİ

Sanat sezonu açılmışken Pera Müzesi’ni listeye eklemeden ise olmaz. Pera Müzesi Eylül’de kapılarını dikkat çeken bir sergiyle açıyor. Çağdaş sanat dediğimizde birçok çalışmada teknolojiyi ve teknolojik öğeleri görmeden olmuyor. İşte bu sergide öyle bir sergi olacak.


Katherine Behar’ın heykel, performans ve video alanlarında oluşturduğu işlere genel bir bakış sunan sergi, insan ve teknolojinin, karmaşık ve bazen de isyan niteliğindeki bir arada yaşama yollarını konu ediyor ve çalışan bedenlerin tekrarlayıp duran ağır işlere nasıl karşı koyabileceklerini ele alıyor. Küratörlüğünü Pera Müzesi ekibinden Fatma Çolakoğlu ve Ulya Soley’in yapmış olduğu sergi, insan-makine ilişkisini ele alarak dijital tüketimin nasıl yavaşlatılabileceği ve insanlık olgusuna yeni bir bakış açısı sunmayı hedefliyor.

Katherine Behar’ın “Veri Girişi” isimli sergisi 08 Eylül - 16 Ekim tarihlerinde ziyaret edilebilir.

Ayrıca Müzede aynı tarihlerde “Karşılaşmalar” isimli sergiyi göreceğiz. Bu sergi Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezun ve öğrencilerinin işlerinden oluşan bir sergi. Sergide  üniversitenin Resim, Heykel, Grafik, Seramik, Fotoğraf, Geleneksel Sanatlar ve Sinema bölümleri öğrencilerinin eserleri yer alıyor. İki sergiyide ziyaret etmeyi unutmayın!

  BOZLU ART PROJECT NİŞANTAŞI

 Son olarak sırada Bozlu Art Project var.
Bozlu Art Project Nişantaşı’ndaki sergi mekanında Ali Alışır’ın "Kozmos" isimli sergisine yer veriyor. Sanatçı bu yeni sergide evrenin deviniminin modern insanın hayatına bakışını odaklanırken, insanın evrenle ve mikrokozmos ile makrokozmos arasındaki ilişkiyle oluşturduğu çalışmalarını sunmakta.. Serginin küratörlüğünü Oğuz Erten üstleniyor. Ayrıntılar burada.

Sony Türkiye'nin teknoloji sponsorluğunda gerçekleşen sergi, 6 Eylül - 20 Ekim 2016 tarihleri arasında Bozlu Art Project Nişantaşı'nda görülebilir...
  ISTANBUL COMICS AND ART FESTİVAL

  VE BONUS!..

Yepyeni taze fırından yeni çıkmış bir festivalimiz var. En iyi karikatüristleri, çizgi romanları, animasyonu, illustrasyonu, graffiti sanatçılarını ve alternatif performans sanatlarını içinde barındıran bu festivalde eğlenmeye ve öğrenmeye ben varım diyorum ve biletlerimi alıyorum ya siz? Hadi bakalım biletleri almaya biletix’e. 
Harika bir festival bizleri bekliyor. Ayrıntılar için tıklayın..

You Might Also Like

0 yorum

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *