3. ISTANBUL DESING BIENNIAL – ARE WE HUMAN?

Pazartesi, Aralık 12, 2016

Bu yazı 3. İstanbul Tasarım Bienali hakkında geç hazırlanmış bir yazı olsada bu sayfada olmasa içimin rahat etmeyeceği bir içerik. 22 Ekim - 20 Kasım tarihleri arasında Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, Depo, Alt Sanat Mekanı, Studio-X İstanbul ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nde yer alan eserlerle "Biz İnsan Mıyız?" sorusuna cevap aradı..


Bienal kataloglarında da geçen açıklama: "3. İstanbul Tasarım Bienali son iki saniyeden 200.000 yıl öncesine kadar uzanan bir zaman diliminde tasarımın bedenimiz, gezegenimiz, yaşamımız ve zamanımız üzerindeki etkisini gözler önüne  seriyor; insan ve tasarım arasındaki yakın ilişkiyi derinlemesine inciliyor."


Bu bienal bir arkeoloji projesi olarak tanımlandığını bazı tasarımcıları öne çıkarmak ya da olağanüstü bir geleceği hayal etmek olmadığı, gerçek hayatın bilimkurguyu geride bıraktığı günümüz dünyasında tasarımın yeri üzerine çok mecralı bir belgesel çalışması olmayı amaçladığını belirtmek gerek.. Ve böyle bir belirtme olmasına rağmen ben öncelikle Galata Özel Rum İlköğretim Okulu ve Alt Sanat Mekanını gezmekten çok keyif aldığımı söylemeden geçemeyeceğim. Ayrıca Maymun Yasası, Haritan Belli ve Kayıp Yarım Saniye bölümleri ve Uzay Çöpü çalışması ile Kusursuz İnsan isimli kısa filmi dikkatimi çeken işlerdendi. İnsanlığın geçmişi ve geleceği üzerine ve insanın kendisine, yaşadığı çevreye ve o çevredeki her türlü canlıya verdiği zararları ve bu zararların yarattığı etkiler üzerine düşündüren ve yarını sorgulamaya sebep olan görülmesi gereken bir sanat etkinliğiydi..

Umuyorum ki görmüş, görmemişsenizde bu içerikle bir nebze bile olsa fikir sahibi olabilirsiniz.You Might Also Like

0 yorum

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *