Noting in January

Cuma, Ocak 13, 2017

Bu ay içinde hangi sergileri gezsem listemi yaptım ve benim gezmeyi planladığım sergileri sizlerde gezmek isterseniz diye buraya ekliyorum. Çünkü çok merak eden oluyormuşş:d Hadi başlayalım..

BORUSAN CONTEMPORARY 

Daha önce Leyla Erbil, Tezer Özlü gibi yazarların kitap isimlerinden yola çıkarak sergi koleksiyonu hazırlayan Borusan Contemporary bu kez Türk şiirinde önemli bir yere sahip İlhan Berk'in “Yazıt” isimli şiirlerinden ilham alıyor.  Video, fotoğraf, ışık heykeli, yerleştirme gibi çalışmaları İlhan Berk’in şiirleriyle birlikte ele alınacağı sergi de, İlhan Berk’in on adet deseni ve el yazıları da yer alıyor. Sergiyi gezerken İlhan Berk'in bu sözü akıldan çıkmayacak gibi;

“Yazmak mutsuzluktur, mutlu insan yazmaz.
bu yeryüzünü olduğu gibi görmeme engel olan
ve bana bu yeryüzünü cehennem eden
bu yazmak eyleminden kurtulduğum,
mutlu olduğum bir tek şey var: resim yapmak.”

Ayrıca “Aqua Shock: Su Projesi’nden Bir Seçki” adlı sergiyi de aynı tarihler içinde gezebileceğiz. Dolu Dolu bir cumartesi programı için yola düşün..  Sergi Şubat ayının 19'una kadar devam ediyor olacak, ayrıntılı bilgi isterseniz  buradan ulaşabilirsiniz. 

KRANK ART GALLERY

Krank Art Galeri biz sanat severleri masallar dünyasında ağırlamayı seven sanatçı Güneş Erkol'un "Dünyadan Bir Işık Geçti:HEY BEKLE!" isimli sergisiyle buluşturuyor. Kapılarını 15 Araalıkta açan, Ali Akay'ın ise küratörlüğünü yaptığı sergi listemdeki en merak edilenlerden, 2 Şubat tarihine kadar gezilebilir.. 

GALERİ-İST 

Sırada "Göremediğimiz Tüm Işıklar" isimli sergi var. Galeri-ist, küratörlüğünü Derya Yücel'in üstlendiği Hera Büyüktaşçıyan, Deniz Gül, Tunca ve Burcu Yağcıoğlu’nun eserlerini buluşturan grup sergisine ev sahipliği yapıyor. 


Sergi başlığını Anthony Doer'in aynı isimli romanından alıyor ve sergi basın bülteninde belirtileni eklemem gerekirse; "hafıza, gelecek, bilgi, kavrayış ve umudun metaforu olarak “ışığın”, görülüp ulaşılamayan, hissedilip dillendirilemeyen, anlanıp anlatılamayan yanına dair bir sezgi oluşturmasını amaçlıyor." yazılabilir.

Sergi 11 Şubat tarihine kadar görülebilecek. Listeye eklemek gerek benden söylemesi.. 

ÖKTEM&AYKUT

Öktem&Aykut galeride bu ay Hasan Deniz'i izleyeceğiz. "Rahat Bahçe" isimli sergisinde hayvanat bahçelerinde çekilmiş fotoğraflar yer alıyor. Sanatçı insanlardan uzak mekanlarda zamanı tam net belirtilmeyen fotoğraf çalışmaları yaratıyor. Bu sergide bu fikirlerle oluşturulmuş bir sergi.. 


Hayvanlar için bir yaşam alanı olarak oluşturulmuş kafesler, yuvalar içinde hapsetme duygusuna tanık olacağız. Sergi 18 Şubat'a kadar görülebilecek. 


ALT SANAT MEKANI 

Alt Sanat Mekanı'nda iki sergi birden listemde yer alıyor. İlki için bir grup sergisi demek yanlış olmaz diye düşünüyorum. "Hiç Bir şey Görememek" isimli sergi  Özgür Atlagan, Luna Ece Bal, Berk Çakmakçı, Alexandra R Howland, Burak Kabadayı ve Serra Tansel'in çalışmaları yer alıyor. Özgür Atılgan'in işlerine örtme eylemine; Luna Ece Bal ve Berk Çakmakçı’nın çalışmaalrında peyzaj ile kurdukları ilişkiye; Howland’ın Orta Doğu ve Avrupa’daki mülteci krizine; Serra Tensel'in ise görmek-görmemek üzerine yeni açılımlar getiren işlerini izliyor olcağız. 

Hiç Bir Şey Görememek sergisi 26 Şubat tarihine kadar ziyaret edilebilir. 


Alt'daki bir diğer sergi ise, Rania Stephan’ın Türkiye'deki ilk solo sergisi olan "Beni Asla Bırakma" sergisi. Stephan, Mısırlı film yıldızı Soad Hosni (1943-2001) ve Hosni’nin yaşadığı dönemle ilgili işlerini sanat severlerle buluşturuyor.. Sanat içinde sanat diye tanımladığım bu sergiye gideceğim günü iple çekiyorum. Sergiyi gezmek için son gün 5 Şubat.

Beş mekan geriye kalan haftasonları, saatlerimizi ayarlayalım benden bu aylık öneriler bunlar.. 

Hadi geç olmadan gezmeye başlayalım.. 

You Might Also Like

0 yorum

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *