Notings in September '17

Pazartesi, Eylül 04, 2017

Uzun bir aradan sonra tekrar buradayım. Sezonun açılışını fırsat bilerek bu ay görmeyi ve gezmeyi planlandığım mekanları etkinlikleri sıralamak istedim. Dolu dolu bir sezon ve Eylül ayı bizleri bekliyor olacak. Şimdiden programı yapmak gerekiyor bence, benim programı görmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Hadi başlayalım..
  
a good neighbour - iyi bir komşu

Tabi ki ilk olarak listemde 15.İstanbul Bienalı var. Bienal bu yıl ön gösterim günlerini ayrıca belirtmezsek (ki onlar da 13-15 Eylül tarihleri) kapılarını 16 Eylül’de açıyor ve 12 Kasım tarihine kadar sürüyor, Bienalin başlığı İyi bir komşu. 32 ülkeden 55 sanatçıyı bir araya getirecek Bienal’ın küratörlüğünü Elmgreen & Dragset ikilisi yapıyor.

İyi bir komşu nasıldır?

 

İyi bir komşuyu sorgulayan ve bu sorgulamalar sonucu belirlenmiş sorulara cevap arar nitelikte olan Bienal  temelinde “ev” kavramını inceliyor.

Bir çok mekanin ev sahipliği yaptığı Bienal mekanlarını sıralamak gerekirse; İstanbul Modern, Pera Müzesi, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, Küçük Mustafa Paşa Hamamı, Ark Kültür ve Yoğunluk Sanatçısı Atölyesi olmak üzere altı mekana yayılmış durumda. Ayrıca Bienal süresinde diğer etkinlik ve programları takip etmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Bienali haftasonu gezebileceğim için bu ay cumartesi günleri daha kuvvetli bir şekilde iple çekiyorum;).

Contemporary İstanbul

Bu girişi tekrar kullanarak tabiki diyorum ve Contemporary İstanbul’u listeme dahil ediyorum. 14-17 Eylül tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda 12. kez gerçekleşecek olan Çağdaş Sanat Fuarı birçok sanatçı, galeri ve sanatseveri bir araya getiriyor.


Fuardaki bölümler ve projelere bakacak olursak, CI Dialogues bölümü bu yıl hareket konusu ele alıyor. Plugin bölümünde ise yeni medya sanat akımının dikkat çeken çalışmalarını eserlerini görüyor olacağız. Ayrıca Maçka Sanatçılar Park’ında Tabanlıoğlu Mimarlık’ın CI 2017 mimari konsept tasarımından hareketle hazırlanan “Beşinci Element Heykel Sergisi”ni göreceğiz. Yine bir çok etkileyici, düşünmeye sorgulamaya itecek işlerle karşılaşacağımıza eminim.

Contemporary İstanbul içeriği ve fuarla ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz buraya, geçen yılların fuar izlenimlerimi görmek için buraya bakabilirsiniz. Ufak bir yazı mevcut..

 Hiçbir şeyin Resimleri

Son olarak sırada Pg Art Gallery’de 9 Eylül-7 Ekim tarihleri arasında gösterilecek "Hiçbir şeyin Resimleri" sergisi var. Sergi ismini Kirk Varnedoe’nun aynı isimli kitabından almakta. Sergi birçok galeri ve bu galeriler çalışan birçok sanatçının çalışmalarına yer verilmekte.


Sergi içeriği ile ilgili tanıtım bülteninde “-resimlerin olmadığı bir dünyada yaşama denemesi, ya da temsiliyetin tüketilmesi koşuluna karşı nasıl bir tepki vereceğimizle ilgili.” denilmiş. Sizce de merak uyandırıcı degil mi? Sergiyi görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum..


*içerik ilgili galeri/müze siteleri incelenerek oluşturulmuştur.

You Might Also Like

0 yorum

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *